Czy byki wybronią się przed głębszą korektą?

Czy byki wybronią się przed głębszą korektą?
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2012-08-06 (10:59)

Otwarcie z cofnięciem: Początek tygodnia na eurodolarze przebiega pod znakiem lekkiego cofnięcia. Kurs po otwarciu rynku osunął się z okolic istotnego oporu na 1,2440 i przed otwarciem sesji europejskiej oscyluje na poziomie 1,2380.

Wysokie wartości na jakich obecnie znajduje się kurs głównej pary jest pokłosiem końcówki zeszłego tygodnia. Zwrócenie się w piątek przez Europejski Funduszu Stabilności Finansowej o linię kredytową do banków podniosło poziom optymizmu na rynku. Inwestorzy dostali bowiem sygnał o możliwości zlewarowania środków pomocowych. To utworzyło by swego rodzaju bufor bezpieczeństwa i pozwoliło na większą skalę ewentualnej pomocy. Dzięki temu oraz lepszym danym z amerykańskiego rynku pracy na rynkach finansowych zapanowała euforia. Na wartości zyskiwały ryzykowne aktywa, w tym akcje oraz euro. Spadały natomiast rentowności obligacji, zwłaszcza krajów zagrożonych niewypłacalnością. Również weekend przyniósł pozytywne informacje. Wizytujący Grecję przedstawiciele Troiki ogłosili, że osiągnięto postęp. Zastrzegli jednak, że potrzebne jest przyspieszenie działań, które pozwolą wywiązać się Atenom ze złożonych obietnic. Mimo, że komunikat był krótki, a pełen raport zostanie zaprezentowany dopiero we wrześniu, to te doniesienia powinny nieco uspokajać atmosferę wokół Hellady. Pozostaje jednak kwestia tego, czy do września Atenom wystarczy pieniędzy i nie chodzi tu tylko o środki na obsługę zadłużenia. Temat ten może więc powracać i ponownie psuć nastroje. Podobnie jak kłopoty krajów z Półwyspu Iberyjskiego. Warto zatem się zastanowić, czy obecny optymizm wystarczy bykom, aby po ostatniej dynamicznej aprecjacji euro obronić się przed głębszą korektą. Obecne najbliższe poziomy wsparcia na parze EUR/USD to 1,2370 oraz 1,23. Przebicie zwłaszcza tego drugiego może być sygnałem, że stronie popytowej brakuje impulsów do podtrzymania wzrostów. Tak się może stać bowiem nadchodzący tydzień jest ubogi w istotne publikacje makroekonomiczne. Jeśli jednak kupujący wspólną walutę będą przeważać na rynku to istnieją szanse na dalsze wzrosty. Do tego potrzebne było by jednak sforsowanie ostatniego szczytu na 1,2440.

EUR/PLN najniżej od roku

Piątkowa euforia na rynkach finansowych przełożyła się na dynamiczną aprecjację rodzimej waluty. Złoty zyskiwał na wartości zarówno względem euro jak i dolara. Przebijanie kolejnych istotnych poziomów wsparcia dodatkowo zwiększało siłę kupujących. Dodatkowym wsparciem, po raz kolejny okazał się także rynek długu. Rentowność 10 letnich polskich obligacji zbliżyła się w piątek do historycznych poziomów minimum z 2006 roku. To wszystko spowodowało, że cena wspólnej waluty przebiła się przez dołek z marca na 4,08 i istotnie zbliżyła się do wartości 4,05 zł. Ostatni raz taki kurs euro-złotego był notowany na początku sierpnia 2011 roku. W przypadku pary USD/PLN osunięcie zatrzymane zostało na poziomie 3,2760, który ostatnio zanotowano w maju. Dalsza aprecjacja rodzimej waluty w dużej mierze uzależniona jest od zachowania się szerokiego rynku. Nie można wykluczyć, że po przełamaniu istotnych poziomów inwestujący w rodzimą walutę będą próbowali zejść jeszcze niżej. Może to im utrudniać poziom 4,05 na EUR/PLN oraz 3,26 na USD/PLN gdzie przebiega dolna granica kanału wzrostowego wyznaczona jeszcze w okresie od marca do maja tego roku.

Start bez danych

Początek tygodnia nie przyniesie żadnych istotnych publikacji makroekonomicznych.

Źródło: Michał Mąkosa, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).